Divi 1.0 - en to ja translation catalogue (64 entries)

en: The browser version you are currently using is outdated. Please update to the newest version.
ja: 現在ご使用のブラウザーバージョンはサポートされていません。最新のバージョンへアップデートしてください。

en: You reached your server memory limit. Please try increasing your PHP memory limit.
ja: サーバーメモリーの制限に達しました。PHPメモリー制限を増加してください。

en: This file cannot be imported. It may be caused by file_uploads being disabled in your php.ini. It may also be caused by post_max_size or/and upload_max_filesize being smaller than file selected. Please increase it or transfer more substantial data at the time.
ja: このファイルはインポートできません。php.iniにおいてfile_uploadsが無効化されていることが原因かもしれません。またはpost_max_sizeおよびupload_max_filesizeが選択されたファイルよりも小さいことが原因かもしれません。それを拡大させるか、より大きなデータを転送してください。

en: Invalid File format. You should be uploading a JSON file.
ja: 無効なファイル形式です。アップロードはJSONファイルである必要があります。

en: This file should not be imported in this context.
ja: ここではこのファイルをインポートすることはできません。

en: Import estimated time remaining: %smin
ja: インポートの推定残り時間:  %s分

en: Export estimated time remaining: %smin
ja: エクスポートの推定残り推定:  %s分

en: Backup estimated time remaining: %smin
ja: バックアップの推定残り時間:  %s分

en: Portability
ja: 移植性

en: Export
ja: エクスポート

en: Import
ja: インポート

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different website.
ja: %sをエクスポートすることで別のウェブサイトにインポート可能なJSONファイルが作成されます。

en: Export File Name
ja: エクスポートファイルの名前

en: Only export selected items
ja: 選択した項目のみをエクスポート

en: Export %s
ja: %sをエクスポート

en: Cancel Export
ja: エクスポートをキャンセル

en: Importing a previously-exported %s file will overwrite all content currently on this page.
ja: 以前エクスポートした%sファイルをインポートすると、このページの現在のコンテンツすべてが上書きされます。

en: Select a previously-exported Divi Builder Layouts file to begin importing items. Large collections of image-heavy exports may take several minutes to upload.
ja: 以前エクスポートしたDivi Builder Layoutsファイルを選択し、インポートするアイテムとする。画像で重く大きなコレクションのエクスポートはアップロードに数分かかることがあります。

en: Importing a previously-exported %s file will overwrite all current data. Please proceed with caution!
ja: 以前エクスポートした%sファイルをインポートすることにより現在のデータがすべて上書きされます。注意して進んでください!

en: Select File To Import
ja: インポートするファイルを選択

en: No File Selected
ja: ファイルが選択されていません。

en: Choose File
ja: ファイルを選択

en: Download backup before importing
ja: インポートの前にバックアップをダウンロード

en: Import %s
ja: %sをインポート

en: Cancel Import
ja: インポートをキャンセル

en: Import & Export
ja: インポートとエクスポート

en: The export process failed. Please refresh the page and try again.
ja: エクスポートプロセスが失敗しました。ページを更新してもう一度やり直してください。

en: %s: You cannot create a second instance of this class.
ja: %s: このクラスのセカンドインスタンスを作ることはできません。

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="http://www.elegantthemes.com/gallery/divi/documentation/update/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
ja: <em>製品アップデートを受ける前に、Elegant Themesサブスクリプションを認証しなくてはなりません。これを行うには、Elegant Themesのユーザー名とElegant ThemesAPIキーをテーマとプラグインの設定の中にあるアップデートタブに入力する必要があります。APIキーを見つけるには、Elegant Themesアカウントに <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">ログイン</a> して<strong>アカウント > APIキー</strong> ページをご覧ください。<a href="http://www.elegantthemes.com/gallery/divi/documentation/update/" target="_blank">詳しくはこちら</a></em>。もしこのメッセージが再度表示された場合、ユーザー名とAPIキーが正確に入力されているかご確認ください。

en: Automatic updates currently unavailable. For all Elegant Themes products, please <a href="http://www.elegantthemes.com/gallery/divi/documentation/update/" target="_blank">authenticate your subscription</a> via the Updates tab in your theme & plugin settings to enable product updates. Make sure that your Username and API Key have been entered correctly.
ja: 自動アップデートは現在利用できません。製品アップデートを有効にするために全てのElegant Themes製品をテーマ＆プラグイン設定のアップデートタブから<a href="http://www.elegantthemes.com/gallery/divi/documentation/update/" target="_blank">サブスクリプションを認証</a> してください。ユーザー名とAPIキーを正確に入力したことを確認してください。

en: Your Elegant Themes subscription has expired. You must <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">renew your account</a> to regain access to product updates and support. To ensure compatibility and security, it is important to always keep your themes and plugins updated.
ja: あなたのElegant Themesサブスクリプションの期限が切れています。<a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">アカウントを更新</a> して製品アップデートとサポートを再び利用できるようにする必要があります。互換性とセキュリティを保証するために、テーマとプラグインを常にアップデートすることが重要です。

en: API request failed, please try again.
ja: APIリクエストが失敗しました、もう一度試してください。

en: API request failed. API Key is required.
ja: APIリクエストが失敗しました、APIキーが必要です。

en: API Key
ja: APIキー

en: Authorization Code
ja: 認証コード

en: API Secret
ja: APIシークレット

en: Public API Key
ja: パブリックAPIキー

en: Private API Key
ja: プライベートAPIキー

en: Account ID
ja: アカウントID

en: App Name
ja: App名

en: Successfully authorized. Subscribers count will be updated in background, please check back in %1$s %2$s
ja: 認証成功。サブスクライバー数はバックグラウンドでアップデートされます。%1$s %2$sをご確認ください。

en: minute
ja: 分

en: minutes
ja: 分

en: Already subscribed
ja: すでにサブスクライブ済

en: You have signed up to a lot of lists very recently, please try again later
ja: 多くのリストにとても短期間でサインアップしています。後で再度お試しください。

en: Opt-in
ja: 同意

en: Mailster Newsletter Plugin is not enabled!
ja: Mailsterニュースレタープラグインが有効になっていません!

en: No lists were found. Please create a Mailster list first!
ja: リストが見つかりませんでした。まず最初にMailsterリストを作ってください!

en: An error occurred. Please try again later.
ja: エラーが発生しました。後で再度お試しください。

en: Subscribed via
ja: 次によってサブスクライブ

en: Organization ID
ja: 組織ID

en: Instance URL
ja: インスタンスURL

en: Consumer Key
ja: 消費者キー

en: Consumer Secret
ja: 消費者シークレット

en: Organization ID cannot be empty
ja: 組織IDは空欄にできません

en: An error occurred. Please try again.
ja: エラーが発生しました。後で再度お試しください。

en: Unknown Organization ID
ja: 不明な組織ID

en: ERROR: Invalid arguments.
ja: エラー: 無効な因数。

en: A valid URL was not provided.
ja: 有効なURLが提示されませんでした。

en: User has blocked requests through HTTP.
ja: HTTPを通したリクエストでユーザーがブロックされました

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
ja: ファイル転送先ディレクトリが存在しないか書き込みができません。

en: Once Monthly
ja: 毎月1回

en: Configuration Error
ja: 構成エラー

en: Got it, thanks!
ja: 了解しました、ありがとうございます!
